Results



Piano A
Mark Lopat No.26
I Prize
Sofie Kozánková No.15
I Prize
Stav Grinberg No.28
I Prize
Mikhail Andreev No.27
I Prize
Maddox Marsollek No.11
II Prize
Maja Korzec No.23
II Prize
Youran Gong No.16
II Prize
Elsa Granskog No.12
III Prize
Ruihong Zhao No.5
III Prize
Olivia Lejia Pan No.25
III Prize
Alice Ruiyi Peng No.4
III Prize
Constanza Krecek Sánchez No.14
III Prize
Chen Yong Hu No.3
III Prize
Sofia Ruijia Xiao No.13
III Prize
Flora Xinyue Zhang No.10
III Prize
Mirjam Vaarik No.22
III Prize
Xiaohan Pang No.24
IV Prize
Yang Sun No.20
IV Prize
Liya Wang No.17
IV Prize
Vincent He No.18
Diploma
Daniilas Butkevicius No.29
Diploma
Barbora Lengvinaitė No.19
Diploma
Yicheng Cao No.21
Diploma
Elna Pan Hansson No.6
Diploma
Vincent Yunxin Wang No.8
Certificate for participation
Anna XueRu Wu Wang No.9
Certificate for participation
Zonghan Xin No.7
Certificate for participation
Hedda Treitler No.2
Certificate for participation
Piano B
Viktorie Kozánková No.46
I Prize
Demian Filatov No.41
I Prize
Arseniy Vdovichenko No.48
II Prize
Ziqiao Qiu No.37
II Prize
Emilia Palo No.43
II Prize
Nathan Agranovsky No.52
II Prize
Vera Anna Nikulina No.39
II Prize
Anna Oruzheinikova No.51
II Prize
Annabelle Ats No.34
II Prize
Sofiia Grafova No.45
II Prize
Beileiti Wang No.33
II Prize
Amanda Kinsigo No.36
III Prize
Maia Lii Pruulmann No.40
III Prize
Narek Kassar No.47
III Prize
Mariia Kondrashova No.49
III Prize
Xiao Yi Vincent Wang No.35
III Prize
Łucja Dąbkowska No.50
IV Prize
Gloria Palm No.56
Diploma
Smilte Vaickute No.38
Diploma
Love Eklund No.31
Diploma
Agnes Lee Pruulmann No.55
Diploma
Antonio Stefan Oprea No.30
Diploma
Aiwei Deng No.32
Diploma
Zunrong Liu No.44
Certificate for participation
Yudian Yang No.54
Certificate for participation
Helena Arvidsson No.53
Certificate for participation
Yinuo Jin No.42
Certificate for participation
Piano C
Zihan Jin No.57
I Prize
Yiyang Chen No.73
I Prize
Jack Augustin Dauner No.86
I Prize
Sonia Schwabe No.91
I Prize
Love Herrdahl No.89
II Prize
Chiara Bleve No.72
II Prize
Jie Liang No.88
II Prize
Zofia Nowicka No.83
II Prize
Yuqiao Chen No.65
II Prize
Ivana Zovko No.61
III Prize
Polina Egorova No.82
III Prize
Leonid Lupascu No.70
III Prize
Connie Huang No.81
III Prize
Taisya Chugunova No.87
III Prize
Ivan Alekseev No.62
IV Prize
Nathan Wu No.85
IV Prize
Viktor Zhang No.64
IV Prize
Dylan Wang No.69
IV Prize
Caitlyn Du No.60
IV Prize
Yuhe Han No.80
IV Prize
Oliver Nilsson No.67
IV Prize
Freddy Mancia II No.90
Diploma
Kamilla Sadajeva No.71
Diploma
Sofia Kurbatskaya No.84
Diploma
Danny Chen No.78
Diploma
Elin Zhang No.77
Diploma
John Hunter Hughes No.75
Diploma
Shan He No.74
Diploma
Anastasia Bennett No.79
Certificate for participation
Anastasia Kolesnikova No.59
Certificate for participation
Marta Korneliusa No.58
Certificate for participation
Lukas Milz No.92
Certificate for participation
Dennis Xu No.63
Certificate for participation
Eva Markstedt No.66
Certificate for participation
Xinhui Zhao No.76
Certificate for participation
Jinan Zhang No.68
Certificate for participation
Piano D
Gabriel Tritremmel No.104
I Prize
Bo Kun Liu No.95
II Prize
Zhiqi Yuan No.105
II Prize
Mattias Jin No.101
II Prize
Kotryna Baltrimaitė No.102
III Prize
Uma Kangas No.98
III Prize
Catherine Du No.94
III Prize
Mari-Liina Ruusmaa No.103
IV Prize
Magdalena Adamczak No.96
Diploma
Anastacia Nina Greta Lennaard No.97
Diploma
Louka Chatain Renucci No.93
Diploma
Sonja Hultén No.99
Certificate for participation
Joshua Diaz No.100
Certificate for participation
Piano E
Daniel Xia No.106
II Prize
Yuxin Yin No.108
II Prize
Mia Pecnik No.109
II Prize
Wanzhen Zhao No.114
III Prize
Yinzi Cao No.113
III Prize
Yufan Gu No.112
III Prize
Diana Voronetcaia No.111
III Prize
Marcin Tjernbäck No.110
IV Prize
Xinzhu Ma No.115
Diploma
Dina Elena Draugsvoll No.107
Certificate for participation
Kaja Mandić Plavšić No.116
Certificate for participation
Jinwei Zhang No.117
Certificate for participation
Piano F
Mariia Narodytska No.120
I Prize
Ye Yang No.118
III Prize
Elizabeth Chippeaux No.119
IV Prize
Piano as additional instrument B
Axel-Ryu Johnsson No.124
II Prize
Ellen Zhang No.123
II Prize
Jessica Li No.122
III Prize
Vladimir Kocherovets No.125
IV Prize
Gabija Rubuzyte No.121
Diploma
Piano as additional instrument C
Dmitry Kornev No.127
II Prize
Ines Scambia No.126
Certificate for participation
Piano as additional instrument E
Leila Ghaab No.128
I Prize
Violin A
Shira Fuchs No.140
I Prize
Mikhail Andreev No.133
II Prize
Charlotte Belousova No.130
III Prize
Zara Durrani No.134
III Prize
Dilshad Farhadzade No.129
III Prize
Marina Nikova No.132
III Prize
Karolin Jia No.137
IV Prize
Kaloyan Atanassov No.136
Diploma
Yasmin Iskakova No.138
Diploma
Xiaohan Pang No.131
Diploma
Linnea Karlsson No.135
Certificate for participation
Violin B
Sofia Demetriades No.154
I Prize
Natalia Dragan No.150
I Prize
Anne McChesney No.141
II Prize
Manfred Hubert No.145
II Prize
Petra Plesca No.147
II Prize
Denis Ryabovol No.152
II Prize
Adriel Collomb No.149
III Prize
Sultan Karimov No.148
III Prize
Konstantin Koptev No.143
III Prize
Ellen Zhang No.146
IV Prize
Diana Viktoria Cel No.144
IV Prize
Evdokia Eggericx No.142
Diploma
Kusti Tõnts No.139
Diploma
Daria Minakova No.151
Diploma
Valeriia Dmitrieva No.153
Diploma
Violin C
Vladislava Astakhova No.174
I Prize
Julia Chojnacka No.165
I Prize
Martyna Skuza No.166
I Prize
Daniel Iourtchik No.156
II Prize
Christian Iourtchik No.173
II Prize
Maya Broman Crawford-Phillips No.167
III Prize
André-Leo Wintgens No.158
III Prize
Athanasios Kyparos No.160
IV Prize
Ankits Tripathi No.175
IV Prize
Anel Volmer No.172
IV Prize
Frey Franzén No.162
Diploma
Zhe Li No.157
Diploma
Roméo Médol No.163
Diploma
Laura-Liisa Laanemäe No.164
Certificate for participation
Aleksandra Kosulnikova No.161
Certificate for participation
Atakan Atasoy No.170
Certificate for participation
Baiyan Lin No.169
Certificate for participation
Margaux Constant No.168
Certificate for participation
Sofia Lautaru Butaru No.155
Certificate for participation
Iacov Kabysh No.171
Certificate for participation
Violin D
Saulė Buikaitė No.183
I Prize
Theodore Kim No.180
I Prize
Darius Preuß No.179
II Prize
Sara Belic No.181
III Prize
Victoria Edvall No.177
IV Prize
Mila Haydon No.178
Diploma
Ane Espina Errasti No.182
Certificate for participation
Yağmur Tümer No.176
Certificate for participation
Violin E
Sara Dragan No.188
I Prize
Xingzhou Rong No.186
II Prize
Marija Pranskute No.190
II Prize
Leonid Anikin No.184
II Prize
Charlotte Loukola No.187
III Prize
Yuliya Ostapchuk No.189
IV Prize
Siyu Wu No.191
Diploma
Maria Mamara No.185
Certificate for participation
Violin F
Lin Mu No.192
Certificate for participation
Viola C
Jiaxuan Wu No.193
III Prize
Li Yuan No.196
III Prize
Chenrong Zhang No.194
IV Prize
Ziyun Li No.195
Diploma
Viola D
Mingfeng Zhou No.200
III Prize
Zhe Jiang No.199
III Prize
Eevo Eenok Eeriki Kask No.198
IV Prize
Yang Zhang No.197
Certificate for participation
Viola E
Haowen Sun No.201
II Prize
Viola F
Zhong Hu No.202
I Prize
Cello A
Yang Sun No.204
II Prize
Julian Lundström No.203
II Prize
Cello B
Mari Hakobyan No.207
I Prize
Ștefan Iordachi No.206
I Prize
Arina Degrave No.208
II Prize
Artem Andreev No.205
III Prize
Cello C
Yiqi Chen No.209
I Prize
Philip Engström No.218
II Prize
Titus Paulsons Johansson No.212
II Prize
Alexander Shirinyan Rohde No.213
II Prize
Junxi Gong No.211
II Prize
Chen Xiang No.220
III Prize
Vivian Chang Qu No.214
III Prize
Andrii Malyk No.217
IV Prize
Anastasiya Alekseeva No.219
Diploma
Ellika Hillerud No.210
Diploma
Emil Österling No.215
Diploma
Kamilla Babaeva No.216
Certificate for participation
Cello D
Blanka Hillerud No.228
II Prize
Agnes Wall Ströberg No.227
III Prize
Narek Hekekyan No.224
IV Prize
Daiyi Wu No.221
IV Prize
Sergey Fateyev No.225
Diploma
Vigovajk Sagvik No.223
Diploma
Ärla Hillerud No.222
Diploma
Bogdan Feyer No.226
Certificate for participation
Cello E
Daniel Thorell No.230
I Prize
Maksim Fedcenko-Pietsch No.229
III Prize
Cello F
Anzhe Zuo No.231
II Prize
Double bass B
Dennis Simeonov No.232
II Prize
Kaiping Qiu No.233
III Prize
Double bass E
Junzhe Jia No.234
II Prize
Le Chen No.235
III Prize
Ruilin Pan No.236
IV Prize
Pedal harp A
Ahlaya Masalskaya No.316
I Prize
Pedal harp B
Alisiia Batalova No.317
I Prize
Tatiana Chudovskaya No.318
II Prize
Eva Chizhevskaya No.319
II Prize
Pedal harp D
Maria Ihanus No.320
Diploma
Pedal harp E
Dariia Ahapova No.321
II Prize
Pedal harp F
Olga Benito Ramírez No.322
III Prize
Flute A
Eva Khramtsova No.239
I Prize
Xiaohan Pang No.238
II Prize
Chuhan Pang No.237
III Prize
Flute B
Anna Plakidina No.246
I Prize
Anna Glamazdina No.244
II Prize
Arina Sorokina No.242
III Prize
Lilian Perlin No.241
III Prize
Maria Kulikova No.240
IV Prize
Mare Martinova No.243
IV Prize
Yueyan Yang No.245
Certificate for participation
Flute C
Marianna Sharifianova No.251
I Prize
Zuzanna Kozak Zagozda No.253
I Prize
Ruofei Yao No.247
II Prize
Xintong Wang No.255
III Prize
Minna Emilia Vürst No.248
III Prize
Pauline Lidén No.254
III Prize
Anastasiia Borovik No.250
III Prize
Kseniia Diakova No.249
IV Prize
Yutong Zhang No.252
IV Prize
Flute D
Sofia Sergeeva No.264
I Prize
Janis Kristofers Vitols No.259
II Prize
Mariia Krasilnikova No.261
III Prize
Kärt Katriin Nagel No.263
III Prize
Sigrid Tomson No.262
III Prize
Alina Sharova No.260
IV Prize
Christina Zhou No.257
Diploma
Tingxiao Wei No.258
Certificate for participation
Zixin Zhuang No.256
Certificate for participation
Flute E
Julie Helgeland Davidsen No.268
I Prize
Riste Kaaret No.267
II Prize
Ruiyu Yao No.266
Diploma
Qiuhua Zhu No.265
Certificate for participation
Oboe B
You Xu No.270
II Prize
Madara Knezina No.269
II Prize
Oboe C
Hayk Hekekyan No.273
I Prize
Yuehu Zhou No.271
II Prize
Junzhe Huang No.274
III Prize
Feixi Yang No.272
IV Prize
Oboe D
Nathaniel Heine No.275
II Prize
Mija Amēlija Dziļuma No.276
III Prize
Oboe E
Josef Wijk No.277
I Prize
Oboe F
Zheng Zhai No.278
II Prize
Clarinet A
Mark Shishov No.279
III Prize
Clarinet B
Shinie Wagaarachchi No.280
II Prize
Clarinet D
Ionas Mercadal Euler No.281
I Prize
Clarinet F
Yang Bai No.282
II Prize
Bassoon B
Shuhan Lyu No.283
II Prize
Bassoon D
Emanuel Sint No.286
I Prize
Johann Heller No.285
II Prize
Saxophone B (Attention! Result corrected)
Luna Isabel Hansen López No.291
I Prize
Kristin Alstad Rukke No.289
II Prize
Kay Wang No.290
III Prize
Sora Elding No.287
III Prize
Tora Gullberg No.288
III Prize
Saxophone C
Michelle Semenow No.292
I Prize
Saxophone D
Magdalena Szczęsna No.294
I Prize
Joshua Flores No.295
II Prize
Jiacheng Zhu No.293
III Prize
Saxophone E (Attention! Result corrected)
LongHui Yuan No.297
I Prize
Teo Hillberg No.296
I Prize
Haozhe Shi No.298
II Prize
Yuan-Feng Yu No.299
II Prize
Saxophone F (Attention! Result corrected)
Calvin Wong No.301
I Prize
Aina Helgeland Davidsen No.300
II Prize
French horn B
Roberts Grīnbergs No.302
III Prize
Trumpet A
Justinas Budreckis No.303
III Prize
Trumpet D
Zhuning Shen No.304
II Prize
Trumpet E
Xiaowei Song No.305
II Prize
Lin Ji No.306
III Prize
Trombone C
Yanqin Wang No.308
III Prize
Jiantao Shao No.307
IV Prize
Wei Dai No.309
Diploma
Trombone D
Zixian Ying No.310
II Prize
Xinchen Wang No.312
IV Prize
Haoming Wang No.311
Certificate for participation
Trombone E
Yimin Ji No.314
II Prize
Kunyu Ruan No.313
III Prize
Tuba E
Ricardo Almeida No.315
III Prize
Accordion B
Tanja Xiaotong Xu No.325
II Prize
Arina Mikulāne No.323
II Prize
Veronika Panovska No.324
III Prize
Accordion C
Edward Irinasson No.326
I Prize
Elizabete Siņeviča No.328
II Prize
Matheo Lindberg Vivien No.327
III Prize
Accordion D
Lev Solomonovich No.331
GRAND PRIX
Leonid Muravjov No.330
I Prize
Gumru-Nuri Ahundzada No.329
II Prize
Ensemble 1
“Aqua D`or” saxophone quartet:
Luna Isabel Hansen Lopez, Sophie Mønnich Strøm
Kristin Alstad Rukke, Greta Stanyte
No.334
I Prize
Anastasiia Borovik, Kseniia Diakova
Nikolai Buchnev
No.333
I Prize
Ellen Zhang, Elin Zhang
No.332
III Prize
Ensemble 2
Titus Paulsons Johansson
Carl Christiansson
No.337
II Prize
Skyler Chan, Oliver Chan
No.336
II Prize
Sofiia Oliinyk, Maria Dolhykh
No.335
III Prize
Ensemble 3
“The ILO Quartet”:
Hannah Duncan, Charlotte Loukola
August DuBeau, Myeonggyun Charles Noh
No.338
I Prize
“Meta Piano Trio”:
Marija Pranskute, Julija Bagdonaviciute
Deividas Dumcius No.340
II Prize
“Gemini-duo”:
Wanchen Zhao, Wanxu Zhao
No.342
II Prize
Elina Mankovskaya, Daria Lvova
No.341
III Prize
Ruhua Zhang, Kai Zhang
Xinya Yang, Chenyang Yang
Yushu Mei
No.339
Certificate for participation
Ensemble 4
Anastasiia Tkachuk, Artem Tkachuk
No.343
IV Prize
Accompaniment (student)
Vera Anna Nikulina No.348
I Prize
Anna Elizaveta Nikulina No.344
III Prize
Accompaniment (professional)
Elisaveta Blumina No.347
I Prize
Elena Rubinova No.346
II Prize
Anastasia Bouria No.345
III Prize